Görevimiz Tehlike Suriye: Türk-Amerikan ilişkilerine 120 saatlik test
Hakan Çopur / Araştırmacı - Yazar
-
19.10.2019
120 saatin sonunda kalıcı ateşkesin yürürlüğe gireceği koşullar ortaya çıkmış olursa bu oyunun net kazananı Türkiye, net kaybedeni de YPG/PKK olacaktır. YPG/PKK’nın bir “devletçik” kurma hayali artık suya düşmüştür. YPG’nin sonunun ne olacağı sorusunun cevabını sahada Barış Pınarı Harekatı, masada da Ankara verdi: “900 kilometre sınırım olan komşu ülkede kimin nasıl bir devlet kuracağına ABD okyanus ötesinden gelip karar veremez!”
Güvenli bölge için sona doğru
Doç. Dr. Ramazan Erdağ / Eskişehir Osmangazi Üniversite
-
19.10.2019
Büyük hamlenin eşiğinde
Ali K. Metin / Şair-Yazar
-
19.10.2019
Kültürel taassup ve hamaset, bize sürekli patinaj yaptırmakta. Evrensel değerlerle sahici bir ilişkiyi kuramadığımız sürece, bu patinajın devam etmesi mukadder. Bunun için kültürel şovenizmden de milliyetçilik patolojisinden de kurtulmayı başarmak zorundayız. Geleceğin Türkiye’si bizden ivedilikle bunu bekliyor.
Tunus seçimleri bölge için yeni ilham kaynağı
Dr. M. Hüseyin Mercan / Ankara Yıldırım Beyazıt Ünivers
-
19.10.2019
Tunus’ta oluşan yeni statükonun bölgedeki diğer otoriter sistemleri rahatsız ettiği aşikârdır. Ayrıca köklü bir siyasal hareketin liderliğinden gelmeyen bir ismin cumhurbaşkanı olması da bölgede değişen sosyolojiye ilham kaynağı olabilecektir.
Lozan mağduru 'ayn'lı 'pınar'lı şehirlerimiz
Prof. Dr. Namık Açıkgöz / Muğla Sıtkı Koçman Üniversite
-
19.10.2019
Tel Abyad’ın karşısındaki Türk şehrinin adı “Akçakale”dir. Bu iki şehir de Lozan mağdurudur ve ortadan ikiye bölünmüş, bir kısmı Suriye’de kalmıştır. Şehrin Suriye’de kalan kısmının adı “Tel Abyad”dır. “Tel” kelimesi “tepe”; “abyad”(ebyaz) ise “beyaz, ak” demektir. Biz şehrin adını birebir tercüme ederek almamış, biraz değiştirerek “Akçakale” şeklinde belirlemişiz.
19.10.2019
Modern çağ öncesi kendini biçimlendirme teknikleri
Açık Görüş Kitaplığı / Murat Güzel
Patrick Hutton, Foucault’nun modern çağ öncesi kendini biçimlendirme tekniklerine ilişkin soykütük çalışmasının Freud’un çalışmalarına yeni bir bakış açısı kazandırdığını vurguluyor. Kitapta ayrıca, “Hayat, İktidar, Kendilik” konuları etrafında Foucault ile yapılan bir söyleşi de yer alıyor.
19.10.2019
Suriye’deki son mankurt
Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu / Gaziantep Üniversitesi
Henry Kissinger, Hafız Esed’i poker oyununa elinde ikiler ve üçlerle girip ortadaki parayı silip süpüren bir tip olarak tanımlamaktadır. Beşşar da iktidarını korumak için 22 milyonluk Suriye halkının en az yarısını sokağa atabilmekte, 500 binini katledebilmektedir. ABD ile birlikte kullandıkları son mankurt, maalesef şimdilik PYD’dir.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
13.10.2019
Barış Pınarı Harekâtı: Türkiye’nin başarısı, Suriye’nin şansı
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney / B
22.09.2019
Afganistan’ın 200 yıldır süren trajedisi
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
06.10.2019
Yargıda reform iradesi: Daha adil ve etkili yargı
Cem Duran Uzun / Çankaya Üniversite
13.10.2019
Barış Pınarları
Faruk Önalan / Yazar
13.10.2019
Bin Selman'ın başarısız projeleri
Mehmet Rakipoğlu / Batman Üniversit
22.09.2019
Dünyada ve Türkiye’de enerjinin geleceği
Prof. Dr. Halit Keskin / Yıldız Tek
06.10.2019
İyi Parti’nin vitrini ne kadar dayanır?
M. Taceddin Kutay / Türk Alman Üniv
13.10.2019
Doğu Akdeniz'de küresel denklemlerde Türkiye etkisi
Dr. Recep Yorulmaz / ORSAM Ekonomi Çalışmaları Direktör
Yerli üretim SİHA’lar ve fırkateynler eşliğinde sondaj çalışmalarına kararlılıkla devam eden Türkiye, bölgede caydırıcı bir güç olduğunu kanıtlamıştır. Yakın zamanda KKTC sınırlarının uluslararası arenada geçerliliğini sağlamak açısından çok önemli bir gelişme yaşanmıştır. Rusya, Yunanistan’ın karasuları içinde olduğunu iddia ettiği bölgede tatbikat için Atina’dan değil Ankara’dan izin istemiştir...
10.10.2019
Trump’ın ‘Artık bölgede olmayacağız’ açıklaması ne ifade ediyor?
Umut Berhan Şen / Yazar
Türk Devleti ve Türk ordusu hibrit savaşın, hibrit terör unsuruyla karşı karşıyadır ve bu savaş yöntemine karşı tüm gücüyle, Fırat’ın tamamında oldukça geniş bir alana yayılan, çok büyük bir konvansiyonel harekata başlamıştır. Şu teknik detayı da vurgulamak gerek: Ordumuzun, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarında olduğu gibi, dağlık ve engebeli bir alanda değil, düz bir arazide konvansiyonel harekata başlamış olması, harekat simülasyonunun başarısı açısından çok büyük bir avantajdır.
06.10.2019
Yargıda reform iradesi: Daha adil ve etkili yargı
Cem Duran Uzun / Çankaya Üniversitesi, SETA Hukuk ve İn
TBMM’ye sunulan 39 maddelik kanun teklifinde, hak ve özgürlükleri koruyan ve adalete erişimi kolaylaştıran düzenlemelere yer verilmiş olması, yargı reformunun Türkiye’de yeniden demokratikleşme ve özgürlüklerin genişletilmesi perspektifini öne aldığına işaret etmektedir.
06.10.2019
Demirağ’dan Bayraktar’a yerli ve milli üretim
Tarkan Zengin / Yazar
Teknofest İstanbul’da 29 yaşında ilk uçağımızı yapan Vecihi Hürkuş’la aynı heyecanı duyan gençlerin görüntülerini izlemek ülkemizin geleceği adına ümit veriyor. Vecihi Hürkuş’tan esirgenen devlet desteği şimdi genç mucitlerin önünü açıyor.
06.10.2019
İyi Parti’nin vitrini ne kadar dayanır?
M. Taceddin Kutay / Türk Alman Üniversitesi
06.10.2019
İmam'ın şüpheli ölümü tekrar sorgulanmalı
Röportaj: Ahmet Köroğlu / İstanbul Üniv., İLEM Yönetim
Afrika’da apartheid rejimine karşı verdiği mücadele ile tanınan ve tutululuk esnasında şüpheli biçimde hayatını kaybeden Abdullah Haron dosyasının tekrar soruşturulması gündemde. Oğlu Muhammed Haron: “Yeni bulgular elde ettik, babamızın ölümünü açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Çünkü devlet eliyle öldürüldüğüne inanıyoruz. ”
Ham tarikatçılar ham ilâhiyatçılar
Cemal Aydın / Yazar
Gerçeklikteki tahribatı en iyi sinema gösterir
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
Nedvi'nin Mevdudi eleştirisi üzerine
ASIM ÖZ / Yazar
Sisi akredite ya sokak?
Dr. Gökhan Bozbaş / Necmettin Erbakan Üniv., ORSAM